Yağ ayırıcı nedir ?

Yağ tutucu veya yağ ayırıcı en basit anlatımı ile atık su kanalları (Pimaş, PVC Borular) içindeki katı atıkların ve yağların belediye kanalizasyon sistemine girmesini engelleyen bir cihazdır.

Yağ tutucu kuruluş içinde veya dışında bulunabilir.

  • Genellikle küçük işletmelerde (cafe, küçük restaurant) tezgah altı olarak adlandırılan mutfak eviyesinin altında kullanılırlar.
  • Biraz daha büyük işletmelerde yağ ayırıcının ebatı eviye altına sığmadığından mutfağın uygun bir yerinde zemin üstü kullanılırlar.
  • Daha da büyük tesislerde, tesis dışında toprak altına gömülü olarak kullanılırlar.

Neden Yağ ayırıcı kullanmalıyız ?

1 lt atık yağ 1 milyon litre içme suyunu kirletebilmektedir. Kullanılmış bitkisel atık yağlar evsel atık su kirliliğinin %25’ini oluşturmaktadır. Atık yağlar ekotoksik özelliğe sahiptir; bulunduğu ortamı kirletir, ortamda yaşayan canlılara zarar verir.

Kullanılmış yağlar lavaboya döküldüğü zaman dren sistemine sıvanır, kanalizasyon borusu içindeki atıkların yapışmasına ve zamanla borunun daralmasına neden olur. Kanalizasyona dökülen atık yağlar diğer atıkları tutar ve kanalizasyon sisteminin kullanılmaz hale gelmesine sebep olurlar. Böylece atık su arıtma tesislerine zarar verir ve işletme maliyetini artırır.

Belediye Kanalizasyonuna atılan tüm yağ ve katı atıklar kanalizasyonların tıkanmasına ve doğanın kirlenmesine yol açarlar.  Yağ ayırıcı kullanımında atıklar kanalizasyon sistemine gitmeden cihaz içinde birikirler. Bu cihazın içinde biriken atıkları (Atık Yağları) toplayan kuruluşlar vardır. Bu kuruluşlar atıklardan geri dönüşüm sayesinde hem atığı değerlendirmiş olurlar hem de doğanın kirlenmesini önlemiş olurlar. Yağ ayırıcı cihazı kullanarak sizlerde doğanın kirlenmemesi için çaba göstermiş olursunuz.

Not: Yağ ayırıcı kullanmayan işletmelere bazı belediyelerce cezai işlem uygulanmaktadır. 

Yağ Ayırıcı Nasıl Çalışır ?

Yağ ayırıcılar genellikle üç bölümden oluşurlar.

1. Bölüm : Katı Atık Ayırma Bölümü
    Atık suyun ilk giriş yaptığı bölümdür. Burada sudan ağır olan katı atıklar yağ ayırıcının dip tarafına çökerler. Küçük tip yağ ayırıcılarda     bu bölümde tel kafes delikli filtre bulunur.

2. Bölüm : Yağ Ayırma Bölümü
    Yağ ayırıcının orta bölümüdür. Katı atıklardan arınmış yağlı su bu bölüme geldiğinde yağ sudan hafif olduğundan yağ ayırıcı cihazının       üst kısmında toplanırlar. 

3. Bölüm : Çıkış Bölümü
    1. Bölümde katı atıktan, 2. Bölümde yağdan kurtulan atık su bu bölümden sonra cihazdan çıkarak kanalizasyona aktarılır.

 

Yağ Ayırıcı Nasıl Çalışır

Not : İnternetten alınan bu resimde eğer zamanında yağ ayırıcının içi temizlenmez ise katı ve yağ atığın cihaz dışına kaçabileceğine de güzel bir örnektir.

Yağ ayırıcı ve Petrol Çamur Tutucu Seçim Hesapları

 

Yağ Ayırıcı Seçimi Petrol ve Çamur Tutucu Seçimi
EN 1825-2 Standartı Cihaz Sayısına Göre En 1825-2 Standartı Öğün Sayısına Göre ASME A112.14.3, CSA B481.1, PDI G101 Standatlarına Göre EN 858 Standartına Göre
Hesapla Hesapla Hesapla Hesapla
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.